Burnham Week 2021

Bank Holiday Weekend - Ospreys

Results are provisional as of 15:56 on August 30, 2021

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st OS1349 Bird of Prey IV Kielder Water SC Robert Shaw 1.0 3.0 1.0 1.0 (6.0 DNS) 12.0 6.0
2nd OS1292 Light n Bitter Coniston SC Alex Mamwell (4.0) 1.0 4.0 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd OS1369 Dark Matter Great Moor Sailing Club Roger Blake 2.0 2.0 2.0 5.0 (6.0 DNS) 17.0 11.0
4th OS1183 Lee's Boat Isle of Sheppey SC Russell Wheeler (5.0) 5.0 3.0 3.0 1.0 17.0 12.0
5th OS1372 Mellow Yellow Wilsonian SC/Isle of Sheppey SC Mick Greenland 3.0 4.0 (5.0) 4.0 3.0 19.0 14.0

R1 - Saturday 28th August at 13.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat Club HelmName Place Points
1 OS1349 Bird of Prey IV Kielder Water SC Robert Shaw 1 1.0
2 OS1369 Dark Matter Great Moor Sailing Club Roger Blake 2 2.0
3 OS1372 Mellow Yellow Wilsonian SC/Isle of Sheppey SC Mick Greenland 3 3.0
4 OS1292 Light n Bitter Coniston SC Alex Mamwell 4 4.0
5 OS1183 Lee's Boat Isle of Sheppey SC Russell Wheeler 5 5.0

R2 - Sunday 29th August at 12.35

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat Club HelmName Place Points
1 OS1292 Light n Bitter Coniston SC Alex Mamwell 1 1.0
2 OS1369 Dark Matter Great Moor Sailing Club Roger Blake 2 2.0
3 OS1349 Bird of Prey IV Kielder Water SC Robert Shaw 3 3.0
4 OS1372 Mellow Yellow Wilsonian SC/Isle of Sheppey SC Mick Greenland 4 4.0
5 OS1183 Lee's Boat Isle of Sheppey SC Russell Wheeler 5 5.0

R3 - Sunday 29th August

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.20
Rank SailNo Boat Club HelmName Place Points
1 OS1349 Bird of Prey IV Kielder Water SC Robert Shaw 1 1.0
2 OS1369 Dark Matter Great Moor Sailing Club Roger Blake 2 2.0
3 OS1183 Lee's Boat Isle of Sheppey SC Russell Wheeler 3 3.0
4 OS1292 Light n Bitter Coniston SC Alex Mamwell 4 4.0
5 OS1372 Mellow Yellow Wilsonian SC/Isle of Sheppey SC Mick Greenland 5 5.0

R4 - Monday 30th August at 12.35

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat Club HelmName Place Points
1 OS1349 Bird of Prey IV Kielder Water SC Robert Shaw 1 1.0
2 OS1292 Light n Bitter Coniston SC Alex Mamwell 2 2.0
3 OS1183 Lee's Boat Isle of Sheppey SC Russell Wheeler 3 3.0
4 OS1372 Mellow Yellow Wilsonian SC/Isle of Sheppey SC Mick Greenland 4 4.0
5 OS1369 Dark Matter Great Moor Sailing Club Roger Blake 5 5.0

R5 - Monday 30th August at 14.15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Boat Club HelmName Place Points
1 OS1183 Lee's Boat Isle of Sheppey SC Russell Wheeler 1 1.0
2 OS1292 Light n Bitter Coniston SC Alex Mamwell 2 2.0
3 OS1372 Mellow Yellow Wilsonian SC/Isle of Sheppey SC Mick Greenland 3 3.0
4 OS1349 Bird of Prey IV Kielder Water SC Robert Shaw DNS 6.0
4 OS1369 Dark Matter Great Moor Sailing Club Roger Blake DNS 6.0


www.burnhamweek.com

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com