Burnham Week 2019

Bank Holiday Weekend

Results are provisional as of 15:49 on August 26, 2019

RBOD Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Race 1 Keelboats R2 Keelboats R3 Keelboats Total Nett
1st RBOD Mandarin RB21 RBYC Will Dallimore Steve Joslin, Liz Adams, James Dallimore 2.0 4.0 1.0 7.0 7.0
2nd RBOD Red Jacket RB2 RBYC Stephen Herring Mel Lewis 1.0 2.0 7.0 10.0 10.0
3rd RBOD Aquamarine RB15 RBYC Angela Shephard Matt Shephard, Sarah Hastwell 6.0 3.0 2.0 11.0 11.0
4th RBOD Ariel RB20 RBYC David Warren Quentin Warren 3.0 1.0 8.0 12.0 12.0
5th RBOD Blue Jacket RB4 RBYC Jonathan Beckett Magdalen Bush, Stuart Golding, Zandy Hobday, Sarah Cuthbert, Soo Turner 4.0 5.0 4.0 13.0 13.0
6th RBOD Beryl RB14 RBYC Simon Hollington Louise McKechnie 5.0 8.0 3.0 16.0 16.0
7th RBOD Phalarope RB8 RBYC Chris Corrigan Tom Corrigan, Chris Webb, Izzy Godolphin, Mary Best 7.0 6.0 6.0 19.0 19.0
8th RBOD Onyx RB11 RBYC Roger Martin   8.0 7.0 5.0 20.0 20.0
9th RBOD Gannet RB3 RBYC Lily Lower Vincent Barrelet 9.0 9.0 9.0 27.0 27.0

Race 1 Keelboats - RBOD Fleet - Saturday 24th August

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 13.05
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RBOD Red Jacket RB2 RBYC Stephen Herring Mel Lewis 1 1.0
2 RBOD Mandarin RB21 RBYC Will Dallimore Steve Joslin, Liz Adams, James Dallimore 2 2.0
3 RBOD Ariel RB20 RBYC David Warren Quentin Warren 3 3.0
4 RBOD Blue Jacket RB4 RBYC Jonathan Beckett Magdalen Bush, Stuart Golding, Zandy Hobday, Sarah Cuthbert, Soo Turner 4 4.0
5 RBOD Beryl RB14 RBYC Simon Hollington Louise McKechnie 5 5.0
6 RBOD Aquamarine RB15 RBYC Angela Shephard Matt Shephard, Sarah Hastwell 6 6.0
7 RBOD Phalarope RB8 RBYC Chris Corrigan Tom Corrigan, Chris Webb, Izzy Godolphin, Mary Best 7 7.0
8 RBOD Onyx RB11 RBYC Roger Martin   8 8.0
9 RBOD Gannet RB3 RBYC Lily Lower Vincent Barrelet 9 9.0

R2 Keelboats - RBOD Fleet - Sunday 25th August at 12.30

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 13.05
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RBOD Ariel RB20 RBYC David Warren Quentin Warren 1 1.0
2 RBOD Red Jacket RB2 RBYC Stephen Herring Mel Lewis 2 2.0
3 RBOD Aquamarine RB15 RBYC Angela Shephard Matt Shephard, Sarah Hastwell 3 3.0
4 RBOD Mandarin RB21 RBYC Will Dallimore Steve Joslin, Liz Adams, James Dallimore 4 4.0
5 RBOD Blue Jacket RB4 RBYC Jonathan Beckett Magdalen Bush, Stuart Golding, Zandy Hobday, Sarah Cuthbert, Soo Turner 5 5.0
6 RBOD Phalarope RB8 RBYC Chris Corrigan Tom Corrigan, Chris Webb, Izzy Godolphin, Mary Best 6 6.0
7 RBOD Onyx RB11 RBYC Roger Martin   7 7.0
8 RBOD Beryl RB14 RBYC Simon Hollington Louise McKechnie 8 8.0
9 RBOD Gannet RB3 RBYC Lily Lower Vincent Barrelet 9 9.0

R3 Keelboats - RBOD Fleet - Monday 26th August at 12.30

Start: Start 5, Finishes: Place, Time: 13.05
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 RBOD Mandarin RB21 RBYC Will Dallimore Steve Joslin, Liz Adams, James Dallimore 1 1.0
2 RBOD Aquamarine RB15 RBYC Angela Shephard Matt Shephard, Sarah Hastwell 2 2.0
3 RBOD Beryl RB14 RBYC Simon Hollington Louise McKechnie 3 3.0
4 RBOD Blue Jacket RB4 RBYC Jonathan Beckett Magdalen Bush, Stuart Golding, Zandy Hobday, Sarah Cuthbert, Soo Turner 4 4.0
5 RBOD Onyx RB11 RBYC Roger Martin   5 5.0
6 RBOD Phalarope RB8 RBYC Chris Corrigan Tom Corrigan, Chris Webb, Izzy Godolphin, Mary Best 6 6.0
7 RBOD Red Jacket RB2 RBYC Stephen Herring Mel Lewis 7 7.0
8 RBOD Ariel RB20 RBYC David Warren Quentin Warren 8 8.0
9 RBOD Gannet RB3 RBYC Lily Lower Vincent Barrelet 9 9.0


www.burnhamweek.com

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com