Burnham Week 2019

Mid Week

Results are provisional as of 7:45 on August 31, 2019

Dragon Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Fleet Boat Club HelmName CrewName Keelboats Race 1 Keelboats Race 2 Keelboats Race 3 Keelboats Race 4 Total Nett
1st GBR825 Dragon Anarchy RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 1.0 4.0 (6.0) 1.0 12.0 6.0
2nd GBR792 Dragon Pageboy XI RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page (7.0) 3.0 1.0 2.0 13.0 6.0
3rd GBR788 Dragon Quicksilver VI RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 3.0 1.0 2.0 (5.0) 11.0 6.0
4th GBR746 Dragon Beauty and the Beast RCYC Peter Marchant Katie Cole, Ben Hutton Penman 4.0 2.0 (5.0) 4.0 15.0 10.0
5th GBR722 Dragon Avalanche RCYC Mark Wade Rene Nel, Nigel Cole (6.0) 5.0 3.0 3.0 17.0 11.0
6th GBR760 Dragon Hands Off RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 5.0 (6.0) 4.0 6.0 21.0 15.0
7th GBR408 Dragon Johanna RORC Dmitri Bondarenko   2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 32.0 22.0
8th GBR617 Dragon Flame Again RCYC David Hall Julie Thomas-Page, Geoff Butcher 8.0 (10.0 DNC) 7.0 7.0 32.0 22.0
9th 826 Dragon Dublin Bay RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 RET 40.0 30.0

Keelboats Race 1 - Dragon Fleet - Tuesday 27th August at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.30
Rank SailNo Fleet Boat Club HelmName CrewName Place Points
1 GBR825 Dragon Anarchy RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 1 1.0
2 GBR408 Dragon Johanna RORC Dmitri Bondarenko   2 2.0
3 GBR788 Dragon Quicksilver VI RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 3 3.0
4 GBR746 Dragon Beauty and the Beast RCYC Peter Marchant Katie Cole, Ben Hutton Penman 4 4.0
5 GBR760 Dragon Hands Off RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 5 5.0
6 GBR722 Dragon Avalanche RCYC Mark Wade Rene Nel, Nigel Cole 6 6.0
7 GBR792 Dragon Pageboy XI RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 7 7.0
8 GBR617 Dragon Flame Again RCYC David Hall Julie Thomas-Page, Geoff Butcher 8 8.0
9 826 Dragon Dublin Bay RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson DNC 10.0

Keelboats Race 2 - Dragon Fleet - Wednesday28th August at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.25
Rank SailNo Fleet Boat Club HelmName CrewName Place Points
1 GBR788 Dragon Quicksilver VI RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 1 1.0
2 GBR746 Dragon Beauty and the Beast RCYC Peter Marchant Katie Cole, Ben Hutton Penman 2 2.0
3 GBR792 Dragon Pageboy XI RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 3 3.0
4 GBR825 Dragon Anarchy RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 4 4.0
5 GBR722 Dragon Avalanche RCYC Mark Wade Rene Nel, Nigel Cole 5 5.0
6 GBR760 Dragon Hands Off RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 6 6.0
7 GBR408 Dragon Johanna RORC Dmitri Bondarenko   DNC 10.0
7 GBR617 Dragon Flame Again RCYC David Hall Julie Thomas-Page, Geoff Butcher DNC 10.0
7 826 Dragon Dublin Bay RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson DNC 10.0

Keelboats Race 3 - Dragon Fleet - Thursday 29th August at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.30
Rank SailNo Fleet Boat Club HelmName CrewName Place Points
1 GBR792 Dragon Pageboy XI RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 1 1.0
2 GBR788 Dragon Quicksilver VI RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 2 2.0
3 GBR722 Dragon Avalanche RCYC Mark Wade Rene Nel, Nigel Cole 3 3.0
4 GBR760 Dragon Hands Off RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 4 4.0
5 GBR746 Dragon Beauty and the Beast RCYC Peter Marchant Katie Cole, Ben Hutton Penman 5 5.0
6 GBR825 Dragon Anarchy RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 6 6.0
7 GBR617 Dragon Flame Again RCYC David Hall Julie Thomas-Page, Geoff Butcher 7 7.0
8 GBR408 Dragon Johanna RORC Dmitri Bondarenko   DNC 10.0
8 826 Dragon Dublin Bay RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson DNC 10.0

Keelboats Race 4 - Dragon Fleet - Friday 30th August at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo Fleet Boat Club HelmName CrewName Place Points
1 GBR825 Dragon Anarchy RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 1 1.0
2 GBR792 Dragon Pageboy XI RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 2 2.0
3 GBR722 Dragon Avalanche RCYC Mark Wade Rene Nel, Nigel Cole 3 3.0
4 GBR746 Dragon Beauty and the Beast RCYC Peter Marchant Katie Cole, Ben Hutton Penman 4 4.0
5 GBR788 Dragon Quicksilver VI RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 5 5.0
6 GBR760 Dragon Hands Off RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 6 6.0
7 GBR617 Dragon Flame Again RCYC David Hall Julie Thomas-Page, Geoff Butcher 7 7.0
8 GBR408 Dragon Johanna RORC Dmitri Bondarenko   DNC 10.0
8 826 Dragon Dublin Bay RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson RET 10.0


www.burnhamweek.com
info@burnhamweek.com

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com