Burnham Week 2019

Bank Holiday Weekend

Results are provisional as of 17:01 on August 26, 2019

Dragon Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Race 1 Keelboats R2 Keelboats R3 Keelboats Total Nett
1st Dragon Beauty and the Beast D746 RCYC Peter Marchant Katie Cole, Chris Brittain 5.0 3.0 1.0 9.0 9.0
2nd Dragon Avalanche D722 RCYC Mark Wade Amanda Wade, Nigel Cole 3.0 2.0 4.0 9.0 9.0
3rd Dragon Pageboy XI D792 RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 7.0 1.0 2.0 10.0 10.0
4th Dragon Quicksilver VI D788 RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 2.0 5.0 6.0 13.0 13.0
5th Dragon Anarchy D825 RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 1.0 8.0 5.0 14.0 14.0
6th Dragon Vivacious D797 RCYC & RBYC Daniel Wastnage Andrew Norden, Harriet Hart 8.0 4.0 3.0 15.0 15.0
7th Dragon Flame Again D617 RCYC David Hall Geoff Butcher 4.0 6.0 8.0 18.0 18.0
8th Dragon Hands Off D760 RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 6.0 9.0 7.0 22.0 22.0
9th Dragon Sunflower D821 RCYC Mick Hill Kirsty Wastnage, Nick Johnson, Tim Tavinor, Kay Tavinor 9.0 7.0 11.0 DNC 27.0 27.0
10th Dragon Dublin Bay D826 RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson 10.0 10.0 9.0 29.0 29.0

Race 1 Keelboats - Dragon Fleet - Saturday 24th August

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12.30
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 Dragon Anarchy D825 RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 1 1.0
2 Dragon Quicksilver VI D788 RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 2 2.0
3 Dragon Avalanche D722 RCYC Mark Wade Amanda Wade, Nigel Cole 3 3.0
4 Dragon Flame Again D617 RCYC David Hall Geoff Butcher 4 4.0
5 Dragon Beauty and the Beast D746 RCYC Peter Marchant Katie Cole, Chris Brittain 5 5.0
6 Dragon Hands Off D760 RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 6 6.0
7 Dragon Pageboy XI D792 RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 7 7.0
8 Dragon Vivacious D797 RCYC & RBYC Daniel Wastnage Andrew Norden, Harriet Hart 8 8.0
9 Dragon Sunflower D821 RCYC Mick Hill Kirsty Wastnage, Nick Johnson, Tim Tavinor, Kay Tavinor 9 9.0
10 Dragon Dublin Bay D826 RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson 10 10.0

R2 Keelboats - Dragon Fleet - Sunday 25th August at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.30
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 Dragon Pageboy XI D792 RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 1 1.0
2 Dragon Avalanche D722 RCYC Mark Wade Amanda Wade, Nigel Cole 2 2.0
3 Dragon Beauty and the Beast D746 RCYC Peter Marchant Katie Cole, Chris Brittain 3 3.0
4 Dragon Vivacious D797 RCYC & RBYC Daniel Wastnage Andrew Norden, Harriet Hart 4 4.0
5 Dragon Quicksilver VI D788 RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 5 5.0
6 Dragon Flame Again D617 RCYC David Hall Geoff Butcher 6 6.0
7 Dragon Sunflower D821 RCYC Mick Hill Kirsty Wastnage, Nick Johnson, Tim Tavinor, Kay Tavinor 7 7.0
8 Dragon Anarchy D825 RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 8 8.0
9 Dragon Hands Off D760 RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 9 9.0
10 Dragon Dublin Bay D826 RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson 10 10.0

R3 Keelboats - Dragon Fleet - Monday 26th August at 12.30

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 12.30
Rank Fleet Boat SailNo Club HelmName CrewName Place Points
1 Dragon Beauty and the Beast D746 RCYC Peter Marchant Katie Cole, Chris Brittain 1 1.0
2 Dragon Pageboy XI D792 RCYC Paul Taylor Clive Page, Graeme Page 2 2.0
3 Dragon Vivacious D797 RCYC & RBYC Daniel Wastnage Andrew Norden, Harriet Hart 3 3.0
4 Dragon Avalanche D722 RCYC Mark Wade Amanda Wade, Nigel Cole 4 4.0
5 Dragon Anarchy D825 RBYC Chip Cole Nicola Hastwell, David Smith 5 5.0
6 Dragon Quicksilver VI D788 RCYC Rob Campbell Katie Barr, Nick Milton 6 6.0
7 Dragon Hands Off D760 RCYC Andy Moss Theresa Wilkes 7 7.0
8 Dragon Flame Again D617 RCYC David Hall Geoff Butcher 8 8.0
9 Dragon Dublin Bay D826 RCYC David Warner Kate Cross, David Clarkson 9 9.0
10 Dragon Sunflower D821 RCYC Mick Hill Kirsty Wastnage, Nick Johnson, Tim Tavinor, Kay Tavinor DNC 11.0


www.burnhamweek.com

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com