Burnham Week 2018

Mid Week Series

Results are provisional as of 16:06 on August 31, 2018

Class 6 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: NHC1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Boat Name Club HelmName CrewName NHC1 Race 1 Race 2 Race 3 Nett
1st Class 6 GBR4431L Jeannie BSC John Saunders Ed Roberts and Richard Taylor 0.947 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Class 6 GBR5772T Ophelia BSC Richard Moore Jon Moore 0.912 2.0 2.0 7.0 RET 11.0
3rd Class 6 K5175 Spangle RCYC David Hill Colin Trott and Marvin Oliver 0.881 3.0 3.0 7.0 DNC 13.0
4th Class 6 680 Sanderling RCYC John Waterhouse   0.782 4.0 4.0 7.0 RET 15.0
5th Class 6 GBR4833L Seraphina of London London Sailing Club Duncan Malcolm Alasdair Lumsden, Mark Dean, Niall Shannahan and Gus Bliss 0.960 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 21.0
5th Class 6 909 Verlette RCYC Steve Barham Katherine Barham 0.881 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 RET 21.0

Race 1 - Class 6 Fleet - 28/08/18 at 12.00- 12.05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.10
Rank Fleet SailNo Boat Name Club HelmName CrewName NHC1 Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 6 GBR4431L Jeannie BSC John Saunders Ed Roberts and Richard Taylor 0.947 14.15.31 2.05.31 1.58.52 1.0
2 Class 6 GBR5772T Ophelia BSC Richard Moore Jon Moore 0.912 14.27.30 2.17.30 2.05.24 2.0
3 Class 6 K5175 Spangle RCYC David Hill Colin Trott and Marvin Oliver 0.881 15.15.42 3.05.42 2.43.36 3.0
4 Class 6 680 Sanderling RCYC John Waterhouse   0.782 16.47.52 4.37.52 3.37.18 4.0

Race 2 - Class 6 Fleet - 29/08/2018 at 12.05-12.10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.10
Rank Fleet SailNo Boat Name Club HelmName CrewName NHC1 Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 6 GBR4431L Jeannie BSC John Saunders Ed Roberts and Richard Taylor 0.979 14.02.08 1.52.08 1.49.47 1.0
2 Class 6 GBR5772T Ophelia BSC Richard Moore Jon Moore 0.927 14.11.06 2.01.06 1.52.16 2.0
3 Class 6 K5175 Spangle RCYC David Hill Colin Trott and Marvin Oliver 0.855 14.25.05 2.15.05 1.55.30 3.0
4 Class 6 680 Sanderling RCYC John Waterhouse   0.761 15:18 3.08.00 2.23.04 4.0

Race 3 - Class 6 Fleet - 31/08/2018 at 12.05-12.10

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.10
Rank Fleet SailNo Boat Name Club HelmName CrewName NHC1 Finish Elapsed Corrected Points
1 Class 6 GBR4431L Jeannie BSC John Saunders Ed Roberts and Richard Taylor 0.988 14.52.29 2.42.29 2.40.32 1.0
2 Class 6 GBR5772T Ophelia BSC Richard Moore Jon Moore 0.929   RET   7.0
2 Class 6 680 Sanderling RCYC John Waterhouse   0.752   RET   7.0
2 Class 6 909 Verlette RCYC Steve Barham Katherine Barham 0.881   RET   7.0



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com